Pilvo plastika po gimdymo ar svorio metimo – verta?

Kai pagaliau pasieki savo svajonių svorį arba išgyveni motinystės džiaugsmą, norisi ir kūno, kuris atspindėtų tavo pastangas. Deja, veidrodis ne visada sako „bravo“. Oda lieka nukarusi, raumenys – išsiskyrę, o talija – tarsi paslėpta po tuo, kas liko „po visko“. Tokiose situacijose dažnai išgirstame terminą pilvo plastika, kitaip dar vadinamą abdominoplastika. Tai viena populiariausių plastinės chirurgijos operacijų, kuri padeda atkurti pilvo išvaizdą ir funkcionalumą. Bet ar ji tikrai „verta“? O gal yra būdų išsiversti be skalpelio?

Pilvo plastika dažnai tampa paskutiniu žingsniu, kuris padeda moteriai ar vyrui galutinai atsigauti po gimdymo ar didelio svorio netekimo. Tai ne tik estetika – tai gyvenimo kokybės atkūrimas“, – teigia plastikos chirurgas Dr. Vytautas Jankūnas.

Kodėl po gimdymo ar svorio metimo keičiasi pilvas?

Nėštumo metu pilvo oda ir raumenys tempiasi. Kartais jie nebesugrįžta į buvusią padėtį – ypač jei laukėtės dvynukų, turėjote didelį vaisių ar tiesiog genetika nebuvo dosni. Taip pat gali išsivystyti diastazė – tai tiesiųjų pilvo raumenų išsiskyrimas, kuris net intensyviai sportuojant neišnyksta.

Panašiai būna ir po reikšmingo svorio metimo – kai nukrenta 20, 30 ar net 50 kilogramų, oda nebespėja trauktis. Ji lieka „kaboti“, formuoja raukšles, netgi sukelia trintį, prakaitavimą, odos uždegimus.

Būna pacientų, kurie metus sportuoja, laikosi mitybos plano, o pilvo srityje vis tiek – kaip buvę. Tada reikia ne dar vieno dietos plano, o chirurginio sprendimo“, – aiškina gydytojas.

Šalia esantys žmogaus pilvo vaizdai prieš ir po Pilvo plastikos. Kairiajame paveikslėlyje pavaizduotas išsikišęs pilvas po gimdymo, o dešinėje – plokštesnis pilvas su chirurginiais randais.

Kas yra pilvo plastika?

Pilvo plastika – tai chirurginė procedūra, kurios metu:

  1. Pašalinamas perteklinis odos ir riebalų kiekis.
  2. Atstatomi (susiuvami) išsiskyrę pilvo raumenys.
  3. Kartais kartu atliekama ir riebalų nusiurbimas, jei reikia koreguoti kontūrą.

Procedūra trunka 2–4 valandas, atliekama taikant bendrinę nejautrą. Po jos pacientas lieka klinikoje 1–2 paroms stebėjimui. Gijimo laikotarpiu reikia nešioti specialų kompresinį diržą ir vengti fizinio krūvio mažiausiai 6 savaites.

Ar tai tik estetika?

Tikrai ne. Diastazė gali sukelti ne tik nepatogumą ar estetinį diskomfortą, bet ir stuburo skausmus, laikysenos sutrikimus, dubens dugno silpnumą, šlapimo nelaikymą. Moterys dažnai nežino, kad šie simptomai susiję būtent su pilvo raumenų išsiskyrimu. Operacija padeda ne tik vizualiai, bet ir funkciškai – pacientai dažnai sako, kad pagaliau jaučiasi tvirti „iš vidaus“.

Kuo skiriasi mini pilvo plastika nuo pilnos?

Pasirinkimas tarp mini ir pilnos abdominoplastikos priklauso nuo to, kurioje vietoje kaupiasi perteklinis odos audinys ir ar yra pilvo raumenų išsiskyrimas (diastazė). Nors abi operacijos skirtos pagerinti pilvo išvaizdą – jos labai skiriasi apimtimi, pjūvio ilgiu, gijimo laikotarpiu ir galutiniu rezultatu.

Mini pilvo plastika – tai mažesnės apimties operacija, skirta pacientams, kurių problema lokalizuota tik apatinėje pilvo dalyje, t. y. žemiau bambos. Dažniausiai tai nedidelis odos perteklius ar minimalus audinių atsipalaidavimas, dažnai atsiradęs po gimdymo ar svorio pokyčių.

Šalutinis žmogaus pilvo palyginimas prieš pilvo plastiką ir po jo. Kairiajame paveikslėlyje pavaizduotas šiek tiek išsikišęs pilvas, įprastas po gimdymo, o dešinėje – plokštesnis pilvas. Fone – tekstas „Plastikos chirurgai.

Šios procedūros metu:

  1. Pašalinamas perteklinis odos ir/ar riebalų kiekis apatinėje pilvo dalyje.
  2. Raumenų sutvirtinimas dažniausiai atliekamas tik žemiau bambos, jei išvis reikalingas.
  3. Bamba neliečiama, tad nepaliekamas papildomas randas.
  4. Gijimo laikotarpis trumpesnis, dažniausiai lengvesnis, o randas – mažesnis.

Mini abdominoplastika dažniausiai rekomenduojama lieknoms pacientėms su nedideliu odos „maišeliu“ ar estetiniu netobulumu pilvo apačioje, kurį sunku pašalinti vien sportu.

Tuo tarpu pilna pilvo plastika skirta didesnės apimties problemoms. Ji taikoma, kai:

  1. Yra didelis odos ir/ar riebalų perteklius visame pilve.
  2. Raumenų diastazė apima visą pilvo ilgį – tiek virš, tiek žemiau bambos.
  3. Bamba yra pasislinkusi, deformuota arba nusileidusi žemiau.

Pilnos abdominoplastikos metu:

  1. Atliekamas ilgesnis pjūvis apatinėje pilvo dalyje (dažniausiai ties gaktos linija).
  2. Pašalinamas didelis kiekis perteklinės odos.
  3. Raumenys susiuvami visame ilgyje – tai padeda „susiaurinti“ liemenį.
  4. Bamba perkeliama į anatomiškai taisyklingą padėtį, suformuojant naują jos angą.
Du vienas šalia kito esantys žmogaus pilvo vaizdai, demonstruojantys virsmą po pilvo plastika. Kairiajame paveikslėlyje pavaizduotas pilnesnis pilvas su matomomis žymėmis, o dešinėje – plonesnis kontūras su sumažintomis žymėmis. Abu fiksuoja identišką apšvietimą ir kampą, kad būtų galima tiksliai palyginti.

Nors tai didesnės apimties intervencija – jos rezultatai yra ženkliai ryškesni, ypač toms, kurios po nėštumo ar didelio svorio netekimo liko su ištempta, nukarusia oda ir silpnais pilvo raumenimis.

Mini pilvo plastikaPilna pilvo plastika
Odos pertekliaus zonaTik žemiau bambosVisa pilvo sritis
Raumenų korekcijaTik jei reikia, žemiau bambosVisame pilvo ilgyje
BambaNeliečiamaPerkeliama ir formuojama iš naujo
Pjūvio ilgisTrumpesnisIlgesnis
Gijimo laikasGreitesnisIlgesnis, 4–6 sav. apribojimai
Tinka kam?Lengvas nukarimas, nedidelės korekcijosPo gimdymo, svorio metimo, diastazės atveju

Sprendimą dėl operacijos apimties priimame individualiai. Kartais pakanka nedidelės intervencijos, o kartais – kompleksinio plano su riebalų nusiurbimu ar net papildomomis procedūromis“, – sako Dr. Jankūnas.

Ar pilvo plastika tinka tik moterims?

Visai ne. Nors daugiausia apie pilvo plastiką kalbama moterų kontekste, ypač po nėštumo ar gimdymo – vis daugiau vyrų taip pat pasirenka šią procedūrą, ypač po reikšmingo svorio metimo. Vyrai, numetę 20, 30 ar net daugiau kilogramų, neretai susiduria su ta pačia problema – odai trūksta elastingumo, ji nesugeba susitraukti, lieka perteklinė, laisva, raukšlėta. Tai ne tik estetinė, bet ir fizinė problema: oda trina, kelia diskomfortą, riboja judesius, sunkina sportavimą, kelia psichologinį diskomfortą, ypač baseinuose, sporto salėje ar intymioje aplinkoje.

Dažniausiai vyrams atliekama pilvo plastika kartu su šoninių riebalų nusiurbimu, nes jų kūno sudėjimas reikalauja platesnio požiūrio į kontūrą. Rezultatai stulbinantys – pacientai pagaliau jaučiasi „savitai“, ne tik fiziškai laisvi, bet ir psichologiškai stipresni“, – pastebi Dr. Vytautas Jankūnas.

Be to, vyrams dažnai svarbi ir praktinė pusė – išnyksta prakaitavimas raukšlėse, uždegiminiai bėrimai, pagerėja laikysena ir net kvėpavimas sportuojant.

Žmogaus pilvo palyginimas prieš ir po pilvo plastikos operacijos. Kairiajame paveikslėlyje pavaizduota laisva, suglebusi oda, o dešinėje – lygesnis, plokštesnis rezultatas. Abu vaizdai rodomi tamsiame fone su pasikartojančiu tekstu.

Ar verta?

Atsakymas: jei diskomfortas nuolatinis – tikrai verta. Pilvo plastika nėra „grožio užgaida“ – tai sprendimas, kuris gali padėti vėl jaustis savimi. Tiek kūniškai, tiek emociškai. Be to, tyrimai rodo, kad pacientai po abdominoplastikos dažnai pasiekia ir kitų gyvenimo tikslų – pradeda sportuoti, geriau rūpinasi savimi, atgauna ryšį su partneriu.

Pilvo plastika yra daugiau nei vien išvaizdos korekcija. Tai – sprendimas, kai gyvenimo kokybė krinta dėl to, kaip jaučiatės savo kūne.

Štai keli atvejai, kada tikrai verta apsvarstyti šią operaciją:

  1. Po nėštumo, kai likęs pilvo „maišelis“ neišnyksta net po metų ar dvejų, o diastazė trukdo kasdieniam judėjimui ar sukelia nugaros skausmus.
  2. Po reikšmingo svorio metimo, kai džiaugsmas dėl numestų kilogramų aptemdomas likusios kabančios odos.
  3. Kai oda raukšlėjasi, atsiranda niežėjimas, trintis, odos uždegimai – tai jau nebe estetinis, o higienos ir sveikatos klausimas.
  4. Kai sportas ir dieta nebepadeda, o kūnas neatsako taip, kaip tikėtasi – ypač kai problema slypi ne riebaluose, o odoje ir raumenyse.
  5. Kai jaučiate, kad tai trukdo pasitikėti savimi – kai atsisakote baseino, artumo ar net drabužių, kurie anksčiau džiugino.

Svarbu suprasti, kad pilvo plastika nėra svorio metimo būdas. Tai – baigiamasis etapas, kai jau pasiektas stabilus svoris, o organizmas tiesiog nebegali savarankiškai susitvarkyti su pertekliais.

Vienai pacientei ši operacija padėjo vėl apsivilkti maudymosi kostiumėlį po 10 metų. Kitai – pirmą kartą gyvenime išdrįsti pasimylėti su šviesa. Kartais rezultatas – ne centimetrai ar kilogramai, o tai, kaip žmogus vėl save mato“, – apibendrina Dr. Vytautas Jankūnas.

Jei svarstai apie pilvo plastiką – pats laikas pasikonsultuoti. Net jei dar nesi apsisprendusi – profesionalus gydytojo žvilgsnis padės suprasti, ar operacija tau reikalinga, ir kokių rezultatų galima tikėtis. Nes kartais pokytis – tai ne daugiau, o mažiau – mažiau abejonių, mažiau nepasitenkinimo, mažiau slėpimosi nuo veidrodžio.

author avatar
Vytautas Jankūnas
Dr. Vytautas Jankūnas yra patyręs plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistas, turintis daugiau nei 18 metų patirtį šioje srityje. Per metus jis atlieka daugiau nei 800 operacijų ir apie 1000 grožio procedūrų injekcijomis. Plačiau

Į asmeninę konsultaciją galite užsiregistruoti jums patogiu būdu

Telefonu: +370 652 86486 arba el. paštu:


Grįžti į naujienų sąrašą

    Atsiliepimai