Ginekomastija vyrams – jautri tema, kuriai yra sprendimas
Estetinė medicina vis dažniau atlieka ne tik išvaizdos koregavimo, bet ir žmogaus savivertės atstatymo funkciją. Viena iš dažniausiai pasitaikančių, bet vis dar gėdos skraiste apgaubtų vyrų problemų – ginekomastija. Tai ne šiaip riebaliukai ar „paaugliškas etapas“, kaip mėgsta sakyti aplinkiniai.
Ginekomastija – tai medicininė būklė, kurios metu vyrų krūtyse formuojasi liaukinis audinys, o neretai ir riebalinis sluoksnis, kuris sukuria moteriškos krūtinės įspūdį. Skamba nejaukiai? Taip jaučiasi ir dešimtys tūkstančių vyrų visame pasaulyje, tačiau šiandien tai yra sprendžiama problema.
„Ginekomastija gali paveikti bet kokio amžiaus vyrą – nuo paauglio iki brandesnio amžiaus žmogaus. Tai ne tik fizinis, bet ir gilus psichologinis diskomfortas su kuriuo dažnai susiduriama tyliai, slepiant tai nuo artimųjų“, – pasakoja plastikos chirurgas Dr. Vytautas Jankūnas.
Kas sukelia ginekomastiją?
Dažnai pirmoji vyro reakcija išvydus ar pajutus krūtinės padidėjimą – lengvas humoras: „matyt, per daug picų suvalgiau“ arba „reikėtų mažiau sėdėti – daugiau sportuoti“. Tačiau realybė – gerokai sudėtingesnė. Ginekomastija nėra vien antsvorio pasekmė. Tai gali būti įvairių fizinių, hormoninių ir net psichologinių veiksnių rezultatas.

- Ginekomastija dažniausiai atsiranda tada, kai organizme sutrinka pagrindinių lytinių hormonų – testosterono (vyriškojo) ir estrogeno (moteriškojo) – balansas. Nors vyrai natūraliai gamina šiek tiek estrogeno – jo perteklius ar testosterono trūkumas gali paskatinti liaukinio audinio augimą krūtinės srityje. Hormoniniai pokyčiai ypač dažni vyresniame amžiuje, kai testosterono lygis natūraliai mažėja.
- Viena iš dažniausių ginekomastijos formų pasireiškia paauglystėje, kai hormonai „siautėja“. Apie 60–70 % berniukų nuo 12 iki 16 metų patiria laikiną krūtų padidėjimą. Dažniausiai tai išnyksta savaime per 1–2 metus, bet kartais pokyčiai lieka arba progresuoja.
- Ginekomastiją gali sukelti ir įvairūs vaistai. Tarp dažniausiai kaltinamų – anaboliniai steroidai, kuriuos naudoja sportininkai ar kultūristai, antidepresantai, vaistai nuo aukšto kraujospūdžio, vaistai nuo skrandžio rūgštingumo, taip pat vaistai nuo prostatos ligų ar širdies nepakankamumo. Kai kurie iš jų slopina testosterono gamybą arba stimuliuoja estrogenų veiklą.
- Organizmo vidaus organų veikla turi įtakos hormoninei pusiausvyrai. Pavyzdžiui, kepenų cirozė sutrikdo estrogenų metabolizmą, o hipotirozė (sumažėjusi skydliaukės veikla) gali sumažinti testosterono lygį. Tokios būklės dažnai nepastebimos ankstyvoje stadijoje, bet būtent ginekomastija gali būti vienas pirmųjų jų požymių.
- Nutukusio vyro organizme ne tik kaupiasi riebalai, bet ir riebaliniame audinyje aktyviai gaminamas estrogenas. Dėl to gali pasireikšti vadinamoji pseudoginekomastija, kai krūtys padidėja dėl riebalų pertekliaus. Tačiau dažnai nutukimas eina kartu su hormonų disbalansu, todėl abi formos – tikroji ir pseudo – persidengia.
- Lėtinis alkoholio vartojimas ne tik kenkia kepenims, bet ir slopina testosterono sintezę. Taip pat įrodyta, kad marihuana (kanapės) gali paveikti endokrininę sistemą ir skatinti ginekomastijos vystymąsi. Tarp rizikos veiksnių minima ir heroinas, amfetaminai bei kai kurie raminamieji.
„Svarbu atskirti ginekomastiją nuo paprasto riebalinio audinio kaupimosi – vadinamosios pseudoginekomastijos. Tik apžiūros ir tyrimų metu galima nustatyti, ar vyrauja liaukinis, ar riebalinis komponentas“, – sako Dr. Jankūnas.
Kaip jaučiasi vyrai, kurie turi ginekomastiją?
Ginekomastija dažnai tampa nematomu barjeru:
- Vengiama baseinų, sporto salių, paplūdimių.
- Gėda nusirengti net prie partnerės ar žmonos.
- Kyla socialinio atsiribojimo požymių, krinta savivertė.
Jungtinėse Valstijose atliktas tyrimas rodo, kad net 60 % vyrų, turinčių ginekomastiją, teigia, jog jaučiasi „mažiau vyriški“ ir turi didesnį polinkį į depresiją bei nerimą.
Koks gydymo kelias?
Ginekomastijos gydymas priklauso nuo individualios situacijos – paciento amžiaus, būklės trukmės, hormoninės pusiausvyros ir krūtų audinio struktūros. Pirmasis žingsnis visuomet yra išsami diagnostika. Konsultacijos metu plastikos chirurgas įvertina bendrą paciento sveikatos foną, fizinius pokyčius krūtinės srityje ir, jei reikia, paskiria papildomus tyrimus.
Dažniausiai atliekamas ultragarsinis tyrimas, kartais – hormonų tyrimai, kurie padeda išsiaiškinti, ar ginekomastiją sukelia hormoniniai pokyčiai ar kitos organizmo būklės. Tikslus audinio – liaukinio ar riebalinio – pobūdis padeda pasirinkti tinkamiausią gydymo metodą.
Gydymo galimybės gali būti kelios. Vienas iš variantų – stebėjimas, ypač paauglių tarpe, kai ginekomastija dažnai yra laikina ir susijusi su brendimo hormonų svyravimais. Tokiu atveju pokyčiai gali išnykti per 1–2 metus be jokio įsikišimo. Kitu atveju, jei nustatomas hormonų disbalansas, gali būti skiriamas vaistinis gydymas. Tai gana retas kelias, tačiau tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, esant endokrininiams sutrikimams ar vartojant tam tikrus medikamentus, hormoninė terapija padeda atkurti pusiausvyrą ir sumažinti simptomus.
Vis dėlto dažniausiai pasitelkiamas ir laikomas efektyviausiu metodu – chirurginis gydymas. Jis rekomenduojamas tuomet, kai ginekomastija yra ilgalaikė, suformavęs liaukinis audinys nesitraukia, o estetinė ir emocinė problema pradeda daryti įtaką gyvenimo kokybei. Operacijos metu pašalinamas perteklinis liaukinis audinys, o jei reikia – kartu atliekamas ir riebalų nusiurbimas, tikslas idealaus krūtinės kontūro pasiekimas. Tai saugi ir greita procedūra, kuri padeda pasiekti ilgalaikį rezultatą ir grąžinti vyrišką savijautą tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
„Vienintelis ilgalaikis sprendimas vyrams, kuriems ginekomastija yra ne hormoninės kilmės ir nesusijusi su trumpalaikiais pokyčiais – operacija. Ji leidžia per valandą sugrąžinti vyrišką krūtinės kontūrą“, – teigia Dr. Vytautas Jankūnas.
Kaip vyksta operacija?
Ginekomastijos šalinimo operacija atliekama taikant bendrinę nejautrą. Jos metu pašalinamas liaukinis audinys, o jei reikia – papildomai atliekama liposakcija.

Rezultatai matomi iš karto, bet galutinis vaizdas – po kelių mėnesių, kai visiškai atslūgsta patinimas.
Kodėl verta nesidrovėti?
Pasak Dr. Jankūno, vyrai, kurie kreipiasi dėl ginekomastijos operacijos, dažniausiai tik gailisi, kad to nepadarė anksčiau.
„Tai viena efektyviausių, greičiausių ir psichologiškai naudingiausių procedūrų. Matome, kaip pacientai tiesiogine to žodžio prasme atsitiesia – laikysena, savivertė, net balso tonas pasikeičia“, – dalijasi gydytojas.
Ginekomastija nėra tik estetinis nepatogumas – tai reali, mediciniškai pripažinta būklė, kurie turi sprendimą. Šiuolaikinė chirurgija siūlo greitą, saugią ir ilgalaikę išeitį. Ir jei šis klausimas tyliai neduoda ramybės – verta žengti pirmą žingsnį, nes sprendimas egzistuoja. Tik reikia jį priimti.

Į asmeninę konsultaciją galite užsiregistruoti jums patogiu būdu
Telefonu: +370 652 86486 arba el. paštu: jankunas@plastikoschirurgai.lt